פסח. אתחול

pessahinitial

ישנם כאלה שסמל חג הפסח מתהפך להם. במקום סמל של חירות נהפך לסמל שיעבוד. במקום בני חורין – בני חורים (= אחרי כל ההתנהלות וההכנות לחג, מגיע ליל הסדר וכל אחד תופס לו 'חור' ונרדם עייף ומותש).

לא שווה פסח שכזה. מה שעושים זה 'מוזיאון'. הפסח אולי כשר אבל לא שמח. ישעיה הנביא קורא: "ולא אותי קראת יעקב כי יגעת בי ישראל:"אם יגעת בי זה לא אותי קראת.

כשהולכים להדרכה, לפתע רואים, מהרהרים: "לא חשבנו, לא ידענו, ההורים שלנו כך וכך עשו". ההורים לא ידעו, היו תמימים. החמירו את הדברים מתוך כוונות טובות, אבל לא ידעו את התורה עצמה.

צריך להאהיב את המצוות על הבריות, על בני הבית. 

בתי חולים מתמלאים בנפגעים. בשם הדת. דתיים ולא דתיים. – "איך זה קרה?", "שפשפתי בתנור והרגשתי קוצר נשימה". – "איך קרה שנכווית?", "הכשרתי את הכלים…". – "אתם והדת שלכם…". כך שומעים את הרופאים מסננים.

זה חילול שם שמים בשם הדת. זה – לא הדת שלנו. אין דת כזאת של קוצר נשימה, כוויות וסבל.

כשיודעים מה מתבקש, לא צריך להתלכלך, לסבול, להיפצע. הכול נעשה בכיף וללא לחץ.

את פסח צריך להרגיש חוויתי לא שיעבוד.

רובו של החינוך בבית נשען על הדוגמא האישית שההורים מעבירים לילדיהם. במקום שהילד יאמר: – "אמא, מתי כבר פסח? ננקה פה, נסדר שם, נכין ונקשט הבית יפה, יפה…?"– חוויה.

עושים בדיוק הפוך היום: – "שמעת מה אמרתי לך?! החוצה לאכול…!", "לכו לקנות מנה פלאפל!", "לא ל-ה-י-כ-נ-ס לפה!"- 'מלחמה' בתוך הבית. גוררים את הילד, 'מפרקים' לו את הידיים, 'תולשים' לו את הרגל. – "אמא, את פרעה?", "אבא, אתה נוגש במצרים?" – מבהיל.

אלו הם מקצת חוויות הילדים כשפסח מתקרב. איך אפשר להסכים להיות דתי כשההכנות לפסח נעשות תחת מלחמות, איומים, גיהינום?

חכם אחד אמר לי: – "אם הייתי צריך להיות חס ושלום בבית כזה. בית עם כעסים בשם הדת?! לא הייתי מוכן להיות דתי. 'דתי' זה עוד מילה עדינה…" – מתוך שיעור הדרכה לפסח, ג' ניסן התשע"א

צריך לדעת החמץ הגמור זה הכעס, ההקפדות על הזולת, על בני הבית, על השותף לחיים. חמץ בעיסה מדין תורה מבטלו בליבו ודיו, אך החמץ הגמור של הכעס…? אפילו במשהו אינו מתבטל. כשאדם כועס, אפילו במשהו – חוכמתו מסתלקת, לעומת חמץ של שאור שבטל בשישים…

מודעות פרסומת

מה על הלב שלכם? אני כאן כדי להקשיב...

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s