בן סורר ומורה. קובץ עזרה

תניא נמי הכי רבי יהודה אומר אם לא היתה אמו שוה לאביו בקול ובמראה ובקומה אינו נעשה בן סורר ומורה מאי טעמא דאמר קרא איננו שומע בקלנו מדקול בעינן שוין מראה וקומה נמי בעינן שוין כמאן אזלא הא דתניא בן סורר ומורה לא היה ולא עתיד להיות ולמה נכתב דרוש וקבל שכר

– תלמוד בבלי, סנהדרין, ע"א א

מה זה "בן סורר ומורה"? איננו שומע.

מה זה "לא היה ולא יהיה"? נחשוב לרגע, כמה יש ילדים שלא שומעים? מה, הגדולים כן שומעים? גם הגדולים לא שומעים להורים שלהם. הנשואים בקושי. לא שומע לאשתו…לא שומע לרב שלו…לא שומע

כתוב: "ותפסו אותו אביו ואמו". מדוע לא מזמינים את המשטרה במקום? התורה אומרת – אביו ואמו מביאים אותו לבית דין. אבא מימין ואמא משמאל. כשמגיעים לבית הדין, פונים הדיינים לילד ואומרים: "לך לחדר ליד וקח כיבוד, שתייה…לך, תטעם". כעת מה עושים? כתוב שבודקים את ההורים קודם כל!

אז שואל הדיין את האמא: "כשאמרת לבעלך […] הוא שמע לך?" עונה האשה "אווו….הרב אני לא רוצה לדבר כבר, אלף פעם אמרתי לו". שואל הדיין את האבא: "תגיד לי פעם אמרת לאשתך ש […] והיא לא שמעה לך?" עונה האבא: "אני?… מזמן כבר הפסקתי לדבר." משיב הדיין: "כעת, אתם נכנסים לטיפול פסיכולוגי והבן שלכם ישלח לבית הבראה (להברות את הנפש שלו)".

הילד אינו 'בן סורר ומורה'. ההורים הם 'בן סורר ומורה'. ההורים לא שומעים אחד לשני. ההורים לא שומעים לעצמם, וביניהם אין קול שווה. אבא אומר "כן", אמא אומרת "לא" ולהיפך.

הנה כמה דוגמאות מחיי יום יום:

  • אבא שמעיר לבתו בת ה-13 על לבושה, ומשיבה לו: "קודם כל תדע להסתדר עם אמא אח"כ תבוא לדבר איתי". מה יאמר לה?…"אל תתחצפי? אני אבא!"?
  • אבא האומר לבנו החוזר מבית הספר "הכן שיעוריך". ואינו הולך בכלל לשיעורים, להדרכה…

מפה אנו רואים שזה רחוק מהמציאות למצוא דבר כזה – בן סורר ומורה. אם כן, הורים יקרים, קבלו עליכם את מעלת השמיעה – ולכו לשיעורים של ביקורת עצמית.

מודעות פרסומת

מה על הלב שלכם? אני כאן כדי להקשיב...

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s