סליחות. קריאה לקובץ

ציירו בדמיונכם: אדם הקם לסליחות וקורא את כל הסידור, אף בע"פ ישר והפוך. ויש אדם שיקרא את כל מה שכתוב בסידור, אפילו את ההוצאה לאור של הסידור, הסכמות…הכל יגיד, ועם כל זאת – לא נסלח לו. הוא קורא את זה בצורה משעממת (מונוטונית). ספק, אם הזיל דמעה.

אדם בא לבית כנסת, הרטיב את כל הסידור בדמעות שלו וחושב שהוא עכשיו – מלאך! עברו תקופת הסליחות, ראש השנה, כיפורים והוא נשאר כמו שהוא. ויש אדם שיקרא את כל הוידוי: "אשמנו, בגדנו, גזלנו…" והוא לא יודע מה זה. מה זה "אשם"? מה זה "בגד"?…

באף מקום לא כתוב שצריך להגיד את כל מה שכתוב בסידור. הסידור עיבו אותו כל פעם עוד קצת. עוד מעט יהיה כמו ש"ס. הוסיפו פה הוסיפו שם. האר"י הקדוש אומר שחלק מהפיוטים כתבו ולא ידעו מה כתבו…חרוזים.

אל תקרא את כל הסליחות. קרא איזה קטע קטן, אתה תוך כדי זה…נכנס לתמונת מצב החיים שלך – מה עליך לתקן…מה זה אומר לך…לדבר אל הלב שלך. זה מספיק. לא צריך לקרוא הכל, רק קח לך עט אדום וסמן לך מה אתה צריך לתקן (אשמת בגדת…).

קרא דף אחד, שתיים. הציבור יקרא עשר דפים. זה עניין שלהם. אתה לא חייב להיגרר עם הציבור. מה. כולם חטאו באותו חטא? אחד עבר עבירה, אתה עברת אותה עבירה כמוהו?…

אתה לא חייב לזרום עם השליח ציבור. נתקלת בקטע שמתאים לך? התעכב עליו. שליח הציבור ימשיך. מספיק לקרוא קטע אחד ו'עשית את היום' שלך.

מודעות פרסומת

מה על הלב שלכם? אני כאן כדי להקשיב...

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s