שופר. קובץ עזרה

השופר יש בו עניין של שמיעה. יש עניין של לשמוע קול שופר. אין בכלל עניין של לתקוע בשופר (הברכה על תקיעת שופר היא "…אשר קדשנו במצוותיו וצוונו לשמוע קול שופר"). התקיעה יכולה להיות כמו חצוצרה כמו כלי נגינה. כמו צפירה, על כך אומר הנביא עמוס: "אם יתקע שופר בעיר ועם לא יחרדו?" (עמוס ג ו, מצודות דוד: "אם יתקע – בעת המלחמה מעמידים הצופה לראות אם בא האויב וכאשר יבוא יתקע בשופר להזהיר את העם ואמר האם יתקע שופר בעיר ועם לא יחרדו הלא בודאי למאד יחרדו").

לשון הרמב"ם:

"אף על פי שתקיעת שופר בראש השנה גזירת הכתוב, רמז יש בו:  כלומר עורו עורו ישנים משינתכם, והקיצו נרדמים מתרדמתכם; וחפשו במעשיכם וחזרו בתשובה, וזכרו בוראכם.  אלו השוכחים את האמת בהבלי הזמן, ושוגים כל שנתם בהבל וריק אשר לא יועיל ולא יציל–הביטו לנפשותיכם, והטיבו דרכיכם ומעלליכם; ויעזוב כל אחד מכם דרכו הרעה, ומחשבתו אשר לא טובה."

 – משנה תורה להרמב"ם, הלכות תשובה, פרק ג, סעיף ז

"אף על פי שתקיעת שופר בראש השנה גזרת הכתוב (ויקרא כג, כד: "דבר אל בני ישראל לאמר בחדש השביעי באחד לחדש יהיה לכם שבתון זכרון תרועה מקרא קדש")" – זו גזרה, כלומר זו לא התכלית. התכלית היא: "…עורו…וחפשו במעשיכם וחזרו בתשובה וזכרו בוראכם".

הצלילים – תקיעה, שברים, תרועה. זהו ביטוי. כיצד אדם מתבטא בשעת מצוקה. במקום לקחת אדם ולהכות אותו, ומזה נלמד כיצד הוא בוכה נאנח מריע, אמרו חכמים, נעשה משהו שמחקה את האדם כשנמצא במצב מצוקה – ע"י השופר. זה כביכול טכני. זה אמצעי כדי להגיע לבורא. אך לא התכלית. התכלית היא לשמוע כדי להתעורר בתשובה (ומכאן להתחבר לבורא).

מודעות פרסומת

2 מחשבות על “שופר. קובץ עזרה

מה על הלב שלכם? אני כאן כדי להקשיב...

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s